Dobre strony:

Zamki i pałace Dolnego Śląska

 

Widok na Zamek od strony parkingu
Przy Zamku w Gniewie jest kilka bud gdzie można kupić pamiątki i zabawki dla dzieci.
Dziedziniec Zamku w Gniewie - tu rozpoczyna się zwiedzanie
W ustalonych godzinach na dziedzińcu Zamku odbywa się wystrzał armatni

Zwyczaje rycerskie

Jednym z najważniejszych zwyczajów rycerskich jest służba na rzecz swego władcy. Otóż jak donoszą prastare zapiski, nie wszyscy mężczyźni mogli zostać rycerzami. Największe szanse na takie wyróżnienie mieli przeważnie "dobrze urodzeni" panowie w większości pochodzący ze szlacheckich i dobrze prosperujących rodzin. Gdy już ten proces został zakończony i wybrano odpowiednich kandydatów, wówczas następowało uroczyste pasowanie na rycerza. Rycerz miał wiele przywilejów, ale także ogrom obowiązków którym musiał sprostać. Jedną z głównych powinności rycerskich była obrona ojczyzny oraz wierna służba władcy. Każdy z rycerzy miał także obowiązek obrony najsłabszych, czyli kobiet oraz dzieci przed czyhającymi na nich na każdym kroku niebezpieczeństwami.

Zamek Gniew - rycerz trzymający kopie w zbroi na koniu
Zamek Gniew - rycerz trzymający kopie w zbroi na koniu

 

Głównymi cechami jakimi rycerz wyróżniał się na tle innych osób była lojalność, waleczność oraz sprawiedliwość, a bycie rycerzem wiązało się także z licznymi pojedynkami rycerskimi. Takie walki były jedną z możliwości na wykazanie się przed narodem co przede wszytkim przynosiło sławę na długie lata. Każdy rycerz odziany był w ciężką, żelazną zbroje w której spędzał większość dnia i nocy - przez co zawsze gotowy był na ewentualną bitwę lub chociażby nagłe pojedynki.

Zamek Gniew - ekspozycja stroju rycerskiego
Zamek Gniew - ekspozycja stroju rycerskiego

 

 

Jednymi z najważniejszych rycerskich zwyczajów były także turnieje. Takie zawody odbywały się pieszo lub konno w zależności od odgórnie określonych zasad. Rycerze wraz z giermkami walczyli do momentu zabicia swego przeciwnika. Niejednokrotnie takie zachowania dotyczyły również walki o damę serca z innym konkurentem. Zwyciężał najlepszy i to on wówczas mógł zawładnąć sercem niewiasty. Jednym słowem miano bycia bohaterem niosło za sobą nie tylko sławę i zamożność, ale przede wszystkim obowiązki. Udział w turniejach uważany był za zaszczyt i źródło sukcesu.

Broń i zbroja rycerska
Broń i zbroja rycerska

 

 

Jednak najważniejszą powinnością rycerską była służba w obronie ojczyzny, króla oraz wyznawanej wiary. Na Zamku w Gniewie podczas każdej uroczystości można przenieść się w świat rycerskiego życia. Sylwester na zamku może być wyprawiony w niebywale atrakcyjnej szlacheckiej oprawie. W zależności od gustów oraz fantazji gości organizatorzy przygotowują odpowiednie stroje, niezbędne do nich akcesoria oraz starają się stworzyć odpowiednią oprawę takowej imprezy. Sylwester na zamku w Gniewie to niewątpliwie wspaniałe przeżycie dla osób kochających prastarą polską historię.

Działa armatnie
Działa armatnie

 

 

ZAMEK GNIEW

Copyright 2008. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości i fragmentów bez zezwolenia zabronione.

 

Free hosting